У последње време, примећујем да један број мојих ученика има проблема са израдом домаћих задатака. Ево неколико савета за оне који имају овакве проблеме:
1. Припремите малу бележницу у коју ћете бележити домаће задатке које вам учитељица зада. На почетку седмице обележите пет страна за пет радних дана (понедељак, уторак, среда…).
2. Водите рачуна о распореду часова, посебну пажњу обратите на наставне предмете које имате два пута или једном седмично (Свет око нас, Музичка култура…)
3. На часу будите пажљиви. Ако нешто не разумете, питајте учитељицу.
4. Домаће задатке пишите увек на истом месту (нека то буде ваш кутак за учење)
5. Померите све предмете (играчке…) који ће вам одвлачити пажњу.
6. Одредите време за учење, рутина је важна. Временом ћете стећи навику и биће вам лакше ако увек почињете у исто време. Приликом одређивања времена за учење води рачуна да се време за учење не поклапа са твојим другим обавезама (тренинг, фолклор…).
7. Домаће задатке пиши сам, родитеље можеш питати за савет. Ако ти родитељи раде домаће задатке, имаћеш велике тешкоће када будеш самостално радио на часу.
8. Немој себи дозволити да домаћи задатак за понедељак пишеш у недељу увече, у последњи час. Задатак напиши у петак, викендом се одмарај. Тако ћеш се опустити и „напунити батерије“ за следећу радну седмицу.
Радне навике су важне за вашу будућност, зато се потрудите око стицања радних навика. Важно је имати навику учења, у даљем школовању имаћеш све више наставних предмета и домаћих задатака и биће ти тешко ако на време не стекнеш радне навике.
И још нешто, постоје дани када нам се не учи, не брините, свима нам се то дешава. У таквим тренуцима застаните, направите малу паузу. Мислите на викенд који долази и на лепе ствари којима ћете се тада бавити или мислите на крај школске године када ће вас учитељица наградити добрим оценама и другим наградама за ваш предан рад и постигнути успех.